Stowarzyszenie Forum Kraków wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury oraz Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie przygotowało dwie propozycje debat panelowych na WspółKongres Kultury, który odbędzie się w Warszawie 7-9 listopada 2024. W naszej opinii są one niezwykle istotne dla debaty o kulturze, dla wyznaczania nowych ram systemowych oraz dla rozwoju publicznych polityk kulturalnych w Polsce.
Oba tematy dotyczą animacji i edukacji kulturowej, które w naszej ocenie są bardzo niedowartościowanym obszarem kultury – systemowo, strukturalnie, społecznie. Animacja i edukacja kulturowa, w szerokim ujęciu (oddolne inicjatywy kulturalne, samoorganizacja społeczna w kulturze, amatorski ruch artystyczny, edukacja artystyczna i kulturalna, działalność regionalistyczna związana z dziedzictwem lokalnym i narodowym, sztuka społeczna, społeczno-kulturalna i edukacyjna działalność lokalnych samorządowych instytucji kultury) to kluczowy obszar sektora kultury w Polsce. Jednocześnie osoby pracujące w tym obszarze zmagają się z bardzo niskimi zarobkami, brakiem możliwości rozwoju zawodowego, niskim statusem społecznym i słabością koncepcyjno-organizacyjną instytucji kultury, które są podstawowym szkieletem organizacyjnym, na którym opiera się ta działalność. Poprzez te dwie debaty chcemy pokazać, że animacja i edukacja kulturowa to profesja/ zawód wymagający wysokich kwalifikacji i nowych ram systemowych oraz że animacja i edukacja kulturowa są czynnikiem zmiany społecznej oraz generatorem zrównoważonego rozwoju lokalnego. Dlatego warto w nie inwestować środki publiczne i budować ich nowe ramy koncepcyjne dla ich jakości, dostępności, profesjonalizacji i dopasowania do zmieniającej się rzeczywistości społecznej i nowych wyzwań cywilizacyjnych.
Społeczność WspółKongresu w ramach internetowego głosowania sama wybierze debaty panelowe. Takie głosowanie odbędzie się w terminie 25 września – 6 października 2024 roku. Propozycji będzie sporo. Jako Forum Kraków chcemy na tym wydarzeniu reprezentować tematy istotne dla lokalnych kadr kultury, społeczników/ek związanych z kulturą, animatorów/ek i edukatorów/ek pracujących w swoich społecznościach lokalnych. Zapraszamy do wsparcia naszych propozycji!
Tytuł pierwszej propozycji: Kultura lokalnie skuteczna
Animacja lokalnej kultury pełni wiele funkcji. Może być praktyką rozwijającą aktywne uczestnictwo w kulturze, czynnikiem zmiany społecznej, generatorem zrównoważonego rozwoju lokalnego. Może być też narzędziem tworzenia struktur umożliwiających pełną i autentyczną partycypację. Jest bowiem zorientowana na budowanie poziomych relacji międzyludzkich, które są podstawą współpracy i budują kapitał społeczny.
Może się wydawać, że kwestie opisane wyżej, są powszechnie znane, ale uważamy że bywają niedostrzegane i schodzą na margines dyskusji o kulturze, przez co gubimy mrówczą pracę animatorek/animatorów lokalnych – tych związanych z instytucjami, pozainstytucjonalnych, trzeciosektorowych, freelanserskich.
Chcemy rozmawiać o tym, że animacja lokalnej kultury to bezpieczna przestrzeń skutecznych mikrozmian społecznych w różnorodnie definiowanych lokalnościach, o czym animatorki/animatorzy, pochłonięci swoją codzienną pracą, zapominają i przestają dostrzegać wagę i znaczenie swojego działania. Dając głos osobom animującym poprzez kulturę swoje mikroświaty chcemy zwrócić uwagę na znaczenie działań, które nie charakteryzują się masowością odbiorców, ale dbałością o dobrostan zarówno uczestników, jak i wszystkich członków społeczności. Co by się więc mogło wydarzyć, gdyby praca tak wielu osób nie została wykonana? Chcemy o tym rozmawiać przez pryzmat konkretnych przykładów – ludzi, inicjatyw, przedsięwzięć – dbających o zrównoważony rozwój lokalny, reagujących na polikryzysy, poprawiających jakość życia społeczności.
Animacja kultury lokalnej jest w naszej ocenie niedowartościowanym obszarem – systemowo, strukturalnie, społecznie, o czym możemy powiedzieć z perspektywy blisko 60 spotkań członków Stowarzyszenia Forum Kraków oraz 5 zorganizowanych NieKongresów.
Debata przygotowana została w partnerstwie Mazowieckiego Instytutu Kultury i Stowarzyszenia Forum Kraków, przy wsparciu Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej oraz Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury.
Uczestnicy i uczestniczki: Beata Cyboran; Magdalena Ulejczyk; Filip Kijowski; Natalia Nowacka; Sulisława Borowska
Tytuł drugiej propozycji: Animator/ka oraz edukator/ka – pilnie potrzebny zawód (w) przyszłości
Jest nas kilkadziesiąt tysięcy pracowniczek/ów. Zajmujemy się kulturą lokalną, jesteśmy blisko społeczności i ich spraw. Pracujemy stosując różnorodne podejścia i metody, ale wszyscy razem zmagamy się z wyzwaniami: niedocenianiem naszej roli w budowaniu wspólnot lokalnych, brakiem finansowania, tymczasowością i projektozą. Sami najlepiej wiemy o ukrytych kosztach naszej pracy, ilości spadających na nas zadań dodatkowych, wyzysku naszej społecznej odpowiedzialności.
Nie mamy wspólnych ram, dzięki którym moglibyśmy zadbać o swoje interesy i obecność w polityce społecznej i kulturalnej naszego państwa. Potrzebujemy profesjonalnej animacji i edukacji kulturowej, bo w naszym podejściu kultura ma podstawowe znaczenie dla rozwoju społecznego.
Jeśli chcemy, by kultura odgrywała ważną rolę we wprowadzaniu zmiany społecznej, musimy opisać nasz zespół kompetencji. To konieczne, by być partnerem dla innych sektorów życia społecznego. Nazwanie konkretnych, nawet jeśli bardzo ogólnych umiejętności, może być ogromnym motywatorem do pracy w kulturze. Pozwala budować tożsamość osobistą i wspólnotową, budować więź celu.
Silny sektor kultury, który realizuje pomysł na konkretny kształt społeczeństwa – obywatelskiego, świadomego, otwartego – to nasza wizja kultury. Unia Europejska rekomenduje kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej jako kluczowy element rozwoju i uczenia się przez całe życie. Rama UNESCO o edukacji kulturowej i artystycznej widzi rolę kultury w mądrej edukacji, bez której nie ma rozwoju społecznego, a tym bardziej realizacji celów zrównoważonego rozwoju (Agenda 2030 ONZ). Określenie ram dla zawodu animatora/edukatora kulturowego odgrywa kluczową rolę żebyśmy mogli zająć lepszą pozycję.
Debata przygotowana w partnerstwie Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie i Stowarzyszenia Forum Kraków, przy wsparciu Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej oraz Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji kultury.
Uczestnicy i uczestniczki: Tomasz Włodarski; Monika Dylewska-Libera; Radek Kowalik; Anna Grajewska; Katarzyna Michalska